KTAC TEKNIKtillhandahåller51,2V 314Ah LiFePO4 batteripaketför solcellslagring i bostäder, off-grid kraft och kommersiella backupapplikationer. Med 16,0768 kWh nominell energi, Grade-A-celler och ett intelligent batterihanteringssystem erbjuder den en praktisk grund för skalbara energilagringsprojekt.
51,2V 314Ah LiFePO4-batteripaketet kombinerar en nominell spänning på 51,2V med en kapacitet på 314Ah för att leverera cirka 16,08 kWh märkenergi. Designad för applikationer som kräver pålitlig energilagring, den har litiumjärnfosfatkemi, ett intelligent batterihanteringssystem (BMS), CAN- och RS485-kommunikation och stöd för parallell expansion. Dessa funktioner gör den lämplig för självförbrukning av solenergi, reservkraft för hushåll, fjärrinstallationer och utvalda kommersiella energilagringssystem. Att förstå dess tekniska specifikationer, växelriktarkompatibilitet, driftförhållanden och installationskrav hjälper köpare att välja en batterilösning som uppfyller deras faktiska energibehov.
1. Vad erbjuder ett 51,2V 314Ah LiFePO4-batteri?
2. Vilka är de viktigaste tekniska specifikationerna?
3. Varför välja LiFePO4 batteriteknik?
4. Hur förbättrar den intelligenta BMS batterihanteringen?
5. Var kan detta batteripaket användas?
6. Hur kan du planera batterikapacitet och expansion?
7. Vad bör köpare kontrollera innan de köper?
9. Slutsats: Att välja rätt energilagringslösning
Batterispänning och amperetimmarkapacitet är två viktiga specifikationer när man utvärderar ett energilagringssystem. Spänning indikerar batteriets nominella elektriska potential, medan amperetimmarkapacitet beskriver hur mycket elektrisk laddning det kan lagra under specificerade testförhållanden.
Den nominella energin kan uppskattas genom att multiplicera nominell spänning med nominell kapacitet:
51,2V × 314Ah = 16 076,8Wh = 16,0768 kWh
Denna beräkning visar att batteriet ger cirka 16,08 kWh nominell lagrad energi. Mängden elektricitet som är tillgänglig för anslutna AC-apparater kommer dock att bero på det tillåtna urladdningsdjupet, växelriktarens effektivitet, driftstemperatur, batteritillstånd och systeminställningar.
För hushåll med solpaneler kan denna lagringskapacitet hjälpa till att fånga upp överskottsel av dagtid för användning på kvällen. För installationer utanför nätet kan den stödja viktig utrustning när solelproduktionen är begränsad. I kommersiella miljöer kan den bidra till reservkraft och energihanteringsstrategier när den integreras med en lämpligt klassad växelriktare och elektriskt system.
KTAC TEKNIK 51.2V 314Ah LiFePO4-batteripaketet är därför värt att utvärdera för projekt som behöver betydande lågspänningsenergilagring i en enda batterienhet.
Tekniska specifikationer hjälper ingenjörer, installatörer och inköpsteam att avgöra om ett batteri kan fungera säkert och effektivt inom ett planerat energilagringssystem. Följande tabell sammanfattar de publicerade specifikationerna för KTAC TECHNOLOGY-modellen.
| Parameter | Specifikation |
|---|---|
| Produktmodell | LFP51.2V-314AH |
| Batterikemi | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Nominell spänning | 51,2V |
| Nominell kapacitet | 314 Ah |
| Bedömd energi | 16,0768 kWh |
| Cellkonfiguration | 1P16S |
| Cell Märke | CORNEX |
| Driftspänningsområde | 42V–58,4V |
| Märkladd-/urladdningsström | 200A vid 25 ± 2°C |
| Maximal laddnings-/urladdningsström | 200A |
| Laddningstemperatur | 0°C till 40°C |
| Urladdningstemperatur | -20°C till 40°C |
| Kommunikationsgränssnitt | CAN och RS485 |
| Parallell anslutning | Upp till 16 enheter, beroende av systemkrav |
| Nettovikt | 116,5 kg |
| Mått | 440 × 270 × 850 mm |
| Inbyggd strömbrytare | 200A |
| Publicerat Cycle Life | 6 000 cykler vid 25°C och 80 % urladdningsdjup |
| Publicerade certifieringar | IEC 62619, UN 38.3, CE |
Obs: Dessa specifikationer är baserade på produktinformationen publicerad av KTAC TECHNOLOGY. Bekräfta det senaste databladet, certifieringens omfattning, nuvarande gränser och installationsinstruktioner före upphandling. Cykelns livslängd och prestanda beror på de angivna testförhållandena och faktiska driftsätt.
När man granskar tabellen bör köpare vara särskilt uppmärksamma på nuvarande gränser, temperaturintervall, fysiska dimensioner och kommunikationskrav. Dessa faktorer påverkar val av växelriktare, kabelstorlek, utrustningsplacering och övergripande systemprestanda.
Litiumjärnfosfatbatterier används ofta i stationär energilagring eftersom deras kemi erbjuder en användbar balans mellan termisk stabilitet, cykelhållbarhet och driftsprestanda. För applikationer som kräver upprepad laddning och urladdning kan dessa egenskaper stödja långsiktig energihantering.
LiFePO4-kemi är allmänt erkänd för sin gynnsamma termiska stabilitet jämfört med flera andra vanliga litiumjonkemi. Ändå är inget litiumbatteri helt riskfritt. Lämpliga skyddsanordningar, installationsmetoder och driftsgränser är fortfarande viktiga.
KTAC TEKNIK publicerar en cykellivssiffra på 6 000 cykler under angivna förhållanden på 25°C och 80% urladdningsdjup. Detta ger en användbar utgångspunkt för att utvärdera livscykelvärdet. Den faktiska livslängden varierar med temperatur, laddningsbeteende, urladdningsdjup och underhåll av hela systemet.
Med cirka 16,08 kWh märkenergi kan ett batteri minska antalet enheter som krävs jämfört med alternativ med mindre kapacitet. Färre enheter kan förenkla systemlayout och kablage, även om den slutliga designen också måste ta hänsyn till belastningsbehov, användbar energi, effektgränser och redundanskrav.
När det är anslutet till en kompatibel solcellsväxelriktare eller hybridväxelriktare kan batteriet lagra överskott av solcellselektricitet för senare användning. Detta arrangemang kan minska beroendet av el från nätet, beroende på lokala solförhållanden, eltariffer och hushållens konsumtionsmönster.
Ett batterihanteringssystem är en viktig del av en modern lösning för lagring av litiumenergi. Den övervakar driftförhållanden och koordinerar batteriskyddsfunktioner inom gränserna för dess design. KTAC TECHNOLOGY identifierar intelligent batterihantering, förladdning, cellbalansering och CAN/RS485-kommunikation bland funktionerna i denna modell.
Dessa funktioner kan stödja mer kontrollerad batteridrift på flera sätt:
Kompatibilitet bör aldrig antas enbart för att två enheter har samma nominella spänning. Innan du ansluter batteriet till en hybridväxelriktare, verifiera det kommunikationsprotokoll som stöds, firmwarekrav, laddningsspänningsinställningar, strömgränser och skyddsbeteende.
För ytterligare information om företagets produktsortiment, besök KTAC TECHNOLOGYs officiella webbplats.
Kombinationen av lågspänningsarkitektur och betydande märkenergi gör batteriet relevant för flera typer av energilagringsprojekt. Den slutliga applikationen beror på systemets strömkrav, elektrisk design, installationsmiljö och växelriktarkompatibilitet.
I ett solcellssystem för bostäder kan batteriet lagra överskottssolelproduktion under dagen och leverera lagrad energi när produktionen minskar. Detta kan förbättra egenkonsumtionen och hjälpa hushållen att hantera sin elanvändning.
När det är integrerat med en lämplig växelriktare och överföringsarrangemang kan batteriet ge reservkraft vid nätavbrott. Viktiga belastningar kan vara belysning, kylning, nätverksutrustning och utvalda apparater. Den faktiska backuptiden beror på deras kombinerade behov och den användbara batterienergin.
Avlägsna stugor, gårdar och andra platser utan pålitlig nättillgång kan använda batterilagring för att balansera variabel förnybar produktion och förändrad efterfrågan på el. Systemdesigners bör ta hänsyn till säsongsbetonade solvariationer och tillhandahålla en lämplig backupgenereringsstrategi vid behov.
Detaljhandelslokaler, verkstäder och utvalda kommersiella anläggningar kan använda batterilagring för kritiska belastningar, solenergianvändning eller hantering av toppbehov. Växelriktarens kontinuerliga effekt, överspänningskapacitet och skyddsinställningar måste vara tillräckliga för de avsedda belastningarna.
Fjärrövervakningsutrustning och telekommunikationsinstallationer kan dra nytta av lagrad energi där tillförlitlig nättillgång är begränsad. Köpare bör verifiera miljölämplighet, autonomikrav och kompatibilitet med utrustningens likströmsarkitektur innan de väljer ett batteri.
En av de främsta fördelarna med ett högkapacitetsbatteri är att det kan fungera som en byggsten för ett större lagringssystem. KTAC TECHNOLOGY uppger att modellen stödjer upp till 16 enheter parallellt, med förbehåll för kraven i hela systemet.
Med den nominella energiklassificeringen för en enhet är den teoretiska kapacitetsberäkningen som följer:
| Antal batterier | Nominell spänning | Kombinerad nominell energi | Typiskt planeringsövervägande |
|---|---|---|---|
| 1 | 51,2V | 16,08 kWh | Enstaka hem eller mindre backup-system |
| 2 | 51,2V | 32,15 kWh | Förlängd säkerhetskopieringstid |
| 4 | 51,2V | 64,31 kWh | Högre efterfrågan på bostäder eller utvald kommersiell |
| 8 | 51,2V | 128,61 kWh | Större förvaringsinstallationer |
| 16 | 51,2V | 257,23 kWh | Utökade system som kräver teknisk integration |
Alla siffror är teoretiska nominella energisummor avrundade till två decimaler. De representerar inte garanterad användbar energi eller oberoende verifierad systemeffekt.
Tänk på följande krav innan du utökar en batteribank:
Anslut inte olika batterikapaciteter eller inkompatibla modeller parallellt om inte tillverkaren uttryckligen godkänner konfigurationen. Det totala systemet måste konstrueras för säker strömdelning, koordinerat skydd och tillförlitlig kommunikation.
Att välja ett batteri endast baserat på dess amperetimmar kan leda till en underdimensionerad eller inkompatibel installation. En fullständig bedömning bör ta hänsyn till både lagrad energi och den kraft som batteriet säkert kan leverera.
Lista de apparater eller utrustning som behöver ström, uppskatta deras drifttimmar och beräkna den dagliga energiförbrukningen i kilowattimmar. Separera viktiga backup-belastningar från valfria laddningar för att upprätta ett realistiskt autonomimål.
Nominell kapacitet är inte nödvändigtvis lika med användbar energi. Till exempel skulle ett teoretiskt 16,0768 kWh batteri som arbetar inom ett illustrativt 80 % fönster för användbar energi ge cirka 12,86 kWh före växelriktarförluster. Detta är ett planeringsexempel, inte en bekräftad användbar energispecifikation för varje drifttillstånd.
Bekräfta batterispänningsområdet, laddningsprofilen, kontinuerlig ström, toppkrav och BMS-protokoll som stöds. En kompatibel spänningsklassning enbart garanterar inte korrekt kommunikation eller säker drift.
Den publicerade enheten väger cirka 116,5 kg och mäter 440 × 270 × 850 mm. Planera installationen kring golvbelastning, hanteringstillträde, kabeldragning, elektriska avstånd och tillämpliga lokala bestämmelser. Installationen ska utföras av kvalificerad personal.
Begär det aktuella tekniska databladet, tillämpliga certifieringsdokument, garantivillkor, rekommenderade driftsgränser och supportinformation efter försäljning. För internationella försändelser, bekräfta transportdokumentation och eventuella krav som gäller för destinationsmarknaden.
Företag som jämför leverantörer kan också granska företagets produktportfölj för energilagring för att bedöma om batteriet kan integreras med den avsedda kraftomvandlingsutrustningen.
Dess nominella energi är cirka 16,0768 kWh, beräknat genom att multiplicera 51,2V med 314Ah. Den användbara energin som är tillgänglig för ansluten utrustning kommer att vara lägre eller på annat sätt begränsad i enlighet med tillåtet urladdningsdjup, omvandlingsförluster och systemdriftsförhållanden.
Backupens varaktighet beror på den genomsnittliga belastningen och den tillgängliga energin. Till exempel, om ett system levererar 12 kWh användbar energi och de anslutna lasterna i genomsnitt 1 kW, är den teoretiska körtiden cirka 12 timmar innan ytterligare förluster och driftsbegränsningar tas i beaktande. Den faktiska prestandan varierar med de apparater som används och växelriktarens konfiguration.
KTAC TEKNIK publicerar en cykellivslängd på 6 000 cykler vid 25°C och 80 % urladdningsdjup. Denna siffra bör tolkas under de angivna förhållandena snarare än som ett garanterat antal cykler i varje installation. Inställningar för temperatur, ström, urladdningsdjup och batterihantering påverkar långsiktig prestanda.
Ja. Den publicerade produktinformationen anger stöd för upp till 16 parallella enheter. Innan expansion, verifiera växelriktarens kapacitet, batterikompatibilitet, kablage, skyddsanordningar, kommunikationskonfiguration och alla tillverkarens instruktioner. Den konfiguration som stöds måste bekräftas för hela systemet.
Nej. Växelriktare kan skilja sig åt i spänningsområden som stöds, laddningsinställningar, kommunikationsprotokoll, firmware och strömgränser. Kontrollera tillverkarens kompatibilitetsinformation och bekräfta att den avsedda växelriktaren stöder batteriets BMS-kommunikation och driftkrav.
Det publicerade laddningsintervallet är 0°C till 40°C, medan urladdningsintervallet är -20°C till 40°C. Dessa gränser bör observeras under installation och drift. Om platsen upplever temperaturer utanför dessa intervall, kontakta tillverkaren för en godkänd miljölösning.
Köpare bör begära det senaste databladet, installationsmanualen, garantivillkoren och tillämplig certifieringsdokumentation. Produktsidan listar IEC 62619, UN 38.3 och CE. Bekräfta de specifika dokumenten, produkttäckningen och destinationsmarknadskraven innan du fattar ett köpbeslut.
51,2V 314Ah LiFePO4-batteripaketet erbjuder cirka 16,08 kWh nominell energi i en lågspänningsbatterikonfiguration som är lämpad för solcellslagring i bostäder, reservkraft, installationer utanför nätet och utvalda kommersiella projekt. Dess publicerade funktioner inkluderar Grade-A celler, en intelligent BMS, CAN och RS485 kommunikation och stöd för parallell expansion. De bästa resultaten kommer från att matcha dessa möjligheter till det faktiska energibehovet, växelriktarspecifikationerna, installationsmiljön och säkerhetskraven för projektet.
För projektspecifika rekommendationer, anpassade energilagringskonfigurationer eller detaljerad teknisk dokumentation, utforska 51,2V 314Ah LiFePO4-batteripaketet från KTAC TECHNOLOGY. Kontakta vårt team för att diskutera dina strömkrav, systemkompatibilitet och expansionsplaner. Om du jämför batterilösningar för ditt nästa projekt,kontakta ossför att begära produktinformation och identifiera en lämplig energilagringskonfiguration för din applikation.